Skąd pochodzi piłka nożna? Historia futbolu

Piłka nożna obecnie jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. Mimo że dzisiejsza gra jest dobrze ustrukturyzowana i regulowana przez międzynarodowe organizacje, tak jej korzenie sięgają setek, jeśli nie tysięcy lat wstecz. Wywodzą się z różnych czasów, kultur, a nawet cywilizacji. Jednak kto dokładnie zapoczątkował grę w piłkę nożną i jak to się stało, że gramy w nią do dziś?

Starożytne początki

Historia piłki nożnej jest bardzo długa i złożona. Wynalezienie tej gry przypisuje sobie wiele naprawdę różnych kultur, które miały ze sobą mało wspólnego. Jednak według obecnej wiedzy najwcześniejsze formy gier przypominających piłkę nożną można odnaleźć już w starożytnych Chinach około 2500 lat p.n.e.

Gra „cuju” polegała na kopaniu piłki przez otwór w siatce rozpiętej między dwoma słupami. Ten sport przypominał obecny wygląd futbolu, dlatego też to Chińczyków często uznaje się za twórców tej gry.

Jednak podobne gry były popularne również w innych starożytnych cywilizacjach, w tym w Grecji, Rzymie oraz plemionach Majów. Chociaż zasady i charakter tych gier delikatnie różniły się, to wszystkie one polegały na używaniu piłki. Można uznać, że każda z nich była przodkiem obecnej gry, a historia wynalezienia futbolu składa się z mieszanki wielu gier.

Piłka w średniowieczu

Domem futbolu najczęściej nazywa się jednak nie Chiny czy Rzym, ale Anglię. W średniowiecznej Brytanii, gry przypominające piłkę nożną były często uprawiane między sąsiadującymi wioskami. Każda drużyna dążyła do przeniesienia piłki do wyznaczonego miejsca w przeciwnym obszarze.

Nie można tu było mówić jeszcze o piłce nożnej, jaką znamy dzisiaj. Jeśli mielibyśmy przyrównać to do jakiejś współczesnej dyscypliny, to najbliżej leżałoby Rugby. Zresztą uważa się, że właśnie ta gra ma wspólnego przodka z futbolem, ale wróćmy do głównego wątku.

Mecze dyscypliny, która była poprzednikiem piłki nożnej, były niezwykle brutalne i często prowadziły do przemocy. Skłoniło to króla Edwarda III do zakazu ich praktykowania w XIV wieku. Jednak mimo królewskich zakazów te formy piłki przetrwały, a nawet z czasem ewoluowały. Stały się one coraz bardziej zorganizowane.

Z biegiem lat, szczególnie w XIX wieku, szkoły i uniwersytety w Anglii zaczęły formalizować zasady gry. Doprowadziło to do powstania współczesnej piłki nożnej.

Narodziny współczesnej piłki nożnej

W 1863 roku w Anglii powstała The Football Association (FA), pierwsza na świecie federacja piłki nożnej, która opracowała i opublikowała oficjalny zestaw zasad gry. To wydarzenie jest często uznawane za narodziny współczesnej piłki nożnej. W kolejnych latach inne kraje zaczęły tworzyć własne federacje i organizacje piłkarskie. Z czasem powołano do życia także UEFĘ i FIFĘ. Mecze piłkarskie można obstawiać dziś w wielu zakładach bukmacherskich. Przykładem jest ETOTO.