Najszybsza gra świata, czyli Lacrosse – co warto o niej wiedzieć?

Lacrosse to jedna z najstarszych i popularnych dyscyplin Ameryki Północnej, a w Kanadzie nawet jest uważana za ich sport narodowy. Sport ten polega na tym, że zawodnicy muszą umieścić piłkę za pomocą pewnego rodzaju kija z siatką w bramce przeciwnika.

Niestety w Polsce ta dyscyplina jest mało znana i prawdopodobnie mało osób wie, że taki sport w ogóle istnieje, a szkoda bo jest naprawdę ciekawy.

Lacrosse  – krótka historia pochodzenia

Sport ten był już znany około 1000 roku n.e., aczkolwiek nie był on wtedy uznawany za zwykłą grę czy dyscyplinę sportową. Służył on jako przygotowanie do polowań lub wojny dla młodych Indian, którzy tym samym są jego pomysłodawcami. Współczesna obowiązująca nazwa bazuje ma francuskim słowie la crosse, które oznacza zakrzywiony kij, a właśnie takimi posługują się zawodnicy.

Zasady gry w Lacrosse

Tak jak wcześniej powiedzieliśmy zadaniem każdej drużyny jest zdobycie jak największej ilości punktów, które zdobywa się za umieszczenie piłki za pomocą specjalnej rakiety do bramki przeciwnika. Boisko do lacrosse wynosi około 50 x 100 metrów, natomiast bramka jest w kształcie kwadratu, a jej boki mają około 1,8 metra. Całe boisko podzielone jest na takie strefy jak: obszar ataku, obszar skrzydłowy, oraz na końcu tuż przy bramce obszar obrony.

Męski lacrosse i żeński trochę się od siebie różnią

Jedną z różnic jest to, że męski mecz trwa 60 min, natomiast żeńska rozgrywka trwa o 10 minut mniej, czyli 50 min. Obie wersje dyscypliny podzielone są na dwie połowy. W profesjonalnym lacrosse w każdej z drużyn jest 10 osób: 3 atakujących, 3 pomocników, 3 obrońców i 1 bramkarz. Tak jak w każdym innym sporcie karane są różnego typu przewinienia m.in. takie jak przede wszystkim popychanie, przytrzymywanie drugiego zawodnika, uderzanie czy atak na zawodnika nieposiadającego piłki.