Bossaball – czym jest ten interesujący sport?

Bossaball to rodzaj gry zespołowej, która powstała w 2004 roku w Hiszpani. Ojcem jej jest Filip Eyckmans. Jest to połączenie piłki nożnej, siatkowej i efektownych form akrobatycznych zapożyczonych z capoeiry. Bardzo dużą popularnością cieszy się bossaball w Meksyku, Argentynie i Brazylii. Często można spotkać graczy na słonecznych plażach.

Boisko do bossaball

Boisko w całości jest nadmuchiwane. Podstawa w kształcie prostokąta. W centralnej części po każdej ze stron umieszczone są trampoliny. Znajdują się one w specjalnych nieckach. Środek boiska rozdzielony został siatką, która rozwieszona jest między dwoma nadmuchanymi słupkami. Wysokość siatki jest regulowana i można ją indywidualnie ustawiać dla różnych grup wiekowych.

Zasady gry w bossaball

Każdy zespół może liczyć od 4 do 5 osób. W obrębie trampoliny znajduje się gracz atakujący. Pozostali gracze rozgrywkę prowadzą poza obszarem niecki z trampoliną. Zasady są podobne jak w siatkówce, ale z pewnymi odstępstwami:

  • korzystając z nóg można dwukrotnie mieć kontakt z piłką
  • piłkę można jak w siatkówce odbić rękami tylko jeden raz

Zawodnik serwujący przerzuca piłkę na stronę przeciwnika nad siatką. Może piłkę uderzyć ręką lub kopnąć nogą. Strona przeciwna odbiera serwis. Ma 5 możliwości podań do swoich zawodników. Najlepiej rozgrywać piłkę do atakującego, który znajduje się w strefie trampoliny. Ma on możliwość wybicia się i z dużej wysokości ręką lub nogą skierować szybką piłkę na drugą stronę.

Celem graczy jest przenieść piłkę na stronę przeciwnej drużyny w taki sposób, aby dotknęła boiska poza strefą bezpieczną. Strefa bezpieczna to szeroki okrąg wokół trampoliny. Tam piłka może się swobodnie przemieszczać i nie wpływa to na punktację.

Bossaball – punktacja gry

Punkt naliczany jest gdy piłka uderzona ręką spadnie na pole boiska poza obszarem trampoliny. Trzy punkty są dodawane gdy piłka spadnie na trampolinę. Uderzając piłkę nogą odpowiednio otrzymuje się 3 lub 5 punktów. Gra toczy się do uzyskania 25 punktów.