Ciekawostki futbolowe – skąd pochodzi piłka nożna?

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Miliony fanów na całym świecie, piłkarze, którzy są mega gwiazdami, duże kluby oraz potężne pieniądze.

To wszystko i wiele więcej jest związane z futbolem. O piłce nożnej mówi się, że to angielska gra, tylko czy na pewno?

Piłka nożna pochodzi z Chin

Pomimo że współczesny futbol jest jednomyślne kojarzony z Anglią, pierwsze wzmianki o grze, która była bardzo podobna do piłki nożnej pochodzą z Chin sprzed około 2 300 lat! Co ciekawe pierwsze świadectwa, z Państwa Środka, które zostały zapisane, są datowane na 476 r. p.n.e. Ówczesna chińska gra nazywała się „Cujiu”, a jej zasady były bardzo zbliżone. Grający w Cujiu zawodnicy nie mogli dotykać piłki rękoma, a ich celem było wrzucenie małej ok. 20 cm piłki do siatki z wycięta dziurą, która była zamontowana kilka metrów nad ziemią, na łodygach bambusa.

Co ciekawe, początkowo Cuiju nie było uznawane za sport, ale jako sposób na utrzymanie dobrej fizycznej formy ciała. Podczas panowania dynastii Han bardzo często grano we wspomnianą grę na dworze samego cesarza. Gra rozpowszechniła się na inne kraje Azji podczas panowania dynastii Tang. Po dotarciu do Europy, jej zasady zmodyfikowano. Cujiu przestała być uprawiana w Państwie Środka na początku lat 30 XX wieku.

Piłka nożna, jako sport, który znamy obecnie pochodzi z Wysp Brytyjskich

Datuje się, że najstarszy klub został założony w Anglii w roku 1857 i jest nich FC Sheffield. Klub ten został założony przez brytyjskich oficerów. FC Sheffield jest oficjalnie uznane przez FIFA jako najstarszy klub piłkarski na świecie. Również z udziałem wspomnianego klubu zostały rozegrane pierwsze derby w historii futbolu.