Jak piłkarze oraz sportowcy powinni rozciągać mięśnie nóg, aby uniknąć kontuzji?

Często słyszy się, jak eksperci od aktywności fizycznej mówią, że rozciąganie mięśni jest najbardziej realnym rozwiązaniem, aby uniknąć kontuzji. Działanie to polega na ruchu stawów i rozciąganiu mięśni, które zwiększają elastyczność ciała. To z kolei pomaga zapobiegać urazom przed lub po ćwiczeniach.

onadto ćwiczenie te mają inne ważne korzyści takie jak poprawa przepływu krwi i regeneracja włókien mięśniowych, które były ćwiczone podczas treningu. Dobre rozciąganie wymaga jednak krótkiej rozgrzewki ciała. Można to zrobić, spacerując trochę, skacząc na linie lub po prostu biegając w miejscu. Pozwoli to na lepsze rozciągnięcie się przed ćwiczeniami. Po treningu nie jest konieczne ponowne rozgrzanie się przed rozciąganiem, ale wystarczy poświęcić kilka minut na relaks i zrobić to.

Jak rozciągnąć okolice nóg?

Mięsień czworogłowy

Osoba powinna stanąć ze stopami lekko obok siebie. Kolejnym krokiem jest zgięcie jednego z dwóch kolan i doprowadzenie stopy do pośladka, gdzie przytrzyma ją ręka po tej samej stronie. Ważne jest, aby utrzymać tę pozycję przez kilka sekund bez utraty równowagi. Jeśli nie jest to możliwe, można przytrzymać się kolumny lub drążka ręką wolną, co pozwoli na prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Następnie powtórz proces z drugą nogą.

Zgięcie w przód

Stojąc w pozycji wyprostowanej, z lekko rozstawionymi nogami, osoba powinna opuścić tułów lub, innymi słowy, pochylić się do przodu w taki sposób, aby bez zginania nóg móc dotknąć rękami stóp. Ideałem jest złapanie się za okolice palców w bucie, ale jeśli nie jest to możliwe, wystarczy trzymać się za kostki. To samo ćwiczenie można wykonać siedząc na macie.

Mięśnie łydek

Podczas treningu ten obszar nóg jest często przeciążany. Z tego powodu zaleca się stanąć twarzą do ściany i z rękami opartymi o ścianę, odchylić jedną z nóg do tyłu i trzymać ją rozciągniętą z ugiętą piętą. Inną opcją na rozciągnięcie łydek jest wykonywanie podnoszenia pięt.

Wskazówki, o których warto pamiętać

Ważne jest, aby oprócz wykonywania wymienionych ćwiczeń, przed rozpoczęciem rozciągania zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Unikaj nadmiernego bólu

Rozciąganie to dobra rzecz. Dlatego podczas wykonywania ćwiczeń osoba nie powinna odczuwać nadmiernego bólu. To znaczy, że logiczne jest, że będziesz czuł duży nacisk na ten obszar, a nawet, że jest on ciągnięty. Jednak od tego do cierpienia podczas wykonywania ćwiczeń jest krok. Jeśli tak się dzieje, to dlatego, że popychasz siebie ponad swoje możliwości lub dlatego, że robisz coś źle.

Nie rób odbić

Są tacy, którzy, aby dojść dalej w rozciąganiu lub osiągnąć większą elastyczność, wykonują odbicia. Jest to negatywne, ponieważ może narazić osobę na niebezpieczeństwo i spowodować natychmiastowe wystąpienie urazu.

Zwróć uwagę na sprzęt

Mata będzie bardzo ważna, aby wykonać kilka rozciągnięć nie raniąc kolan. Niezbędne jest również odpowiednie obuwie i odzież, aby móc nie tylko wykonać dobry trening, ale również móc się rozciągnąć przed i po.

Więcej na temat rozciągania i dbania o ciało znajdziemy tutaj: https://www.pacz.pl/.